Jak dobrać odpowiedni rozmiar kompresji?

Każda z firm produkująca kompresję posiada odrębną tabelę pomiarową z którą trzeba się zapoznań, dzięki niej możemy sprawdzić czy dana marka jest dla nas odpowiednia czy przypadkiem nasze pomiary nie są za małe lub za duże. Różnice występująca pomiędzy tabelą a pomiarem pacjenta może spowodować, że produkt będzie się zsuwał albo uciskał miejscowo tworząc zaczerwienienie lub nawet ranę. Tabelę pomiarową znajdziemy po kliknięciu w daną markę.

Który stopień kompresji wybrać?

Stopień kompresji ustala lekarz specjalista, chirurg naczyniowy lub angiolog. W przypadku gdy nie mamy problemów z żyłami a jedynie mączy nas tzw. uczucie ciężkich nóg możemy skorzystać z profilaktyki, która świetnie sprawdza się również w podróży. Skuteczność i bezpieczeństwo terapii możliwe jest tylko, gdy pończochy bądź opaski są dobrane indywidualnie dla danego pacjenta przez wykwalifikowany personel. Optymalna siła ucisku może z różnych przyczyn ulegać zmianie, więc konieczne są okresowe kontrole u specjalisty bądź lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

Co oznacza mmHG?

„mmHG” oznacza siłę ucisku produktów, mierzoną w słupach rtęci.

Co zrobić, jeśli żaden z producentów nie uwzględnia moich wymiarów w swoich tabelach rozmiarowych?

Jeśli nie mieścimy się w dostępnych standardowo rozmiarach, możemy skorzystać z oferty szycia produktu na miarę. Taką możliwość oferują niektórzy z producentów tj. Medi, Aries, Maxis czy Sigvaris.

W jakich przypadkach stosujemy podkolanówki, pończochy czy też rajstopy?

W sytuacji, gdy mamy bardziej zaawansowane problemy, związane z zaburzeniami krążenia, należy najpierw skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiedni dla nas typ produktów uciskowych. Jeśli wybieramy produkty profilaktyczne lub I stopnia kompresji, możemy kierować się przede wszystkim osobistymi preferencjami odnośnie wspomnianych części garderoby lub też widocznymi zmianami znajdującymi się na określonej części kończyny.

Obecność zmian skórnych: wyprysków, sączących ran lub owrzodzeń.

W przypadku niewygojonych owrzodzeń na kończynie dolnej nie należy stosować pończoch ani podkolanówek. Do czasu wygojenia zmian należy stosować bandaże elastyczne.

Produkty którego producenta wybrać?

Każdy z producentów charakteryzuje się innymi cechami produktu. Jeśli jesteśmy osobami początkującym i nie mamy doświadczenia w zakładaniu kompresji, polecamy firmę Aries, bardzo atrakcyjna cena i dobra jakość produktu. Jeśli jesteśmy kobietami z barokowymi kształtami polecamy firmę Maxis, który charakteryzuje się większym zakresem pomiarów, w części udowej idealne dla kobiecych kształtów. Dla mężczyzn polecamy firmę Sigvaris, której tkanie jest mocniejsze i nieco grubsze, świetnie sprawdzi się dla osób mniej delikatnych. Dal osób ceniących wysoką jakość i możliwość wyboru polecamy firmę Medi. Wybór uzależniony jest od indywidualnych preferencji klienta.

Jak zakładać i ściągać produkty kompesyjne?

Zanim zaczniemy zakładać produkt, zaleca się ściągnięcie zegarka i innej biżuterii lub założenie gumowych rękawic, alby zapobiec uszkodzeniu materiału. Gumowe rękawice pozwalają na lepsze chwycenie materiału oraz utrzymanie go w rękach. Podczas zakładania należy unikać nadmiernego naciągania produktu. W ten sposób produkt może nie przylegać właściwie, co spowoduje jego rolowanie lub ześlizgiwanie się. Jeśli chodzi o ściąganie należy cały produkt wywrócić na lewą stronę.

Jak prać produkty kompresyjne?

Produkty kompresyjne najbezpieczniej prać ręcznie, w letniej wodzie, można również prać je w pralce ale trzeba pamietać że temperatura prania nie powienna przekraczać 30 stopni . Prać należy za pomocą delikatnych detergentów używanych do prania odzieży, ale nie zawierających płynów zmiękczających, które mogą powodować zatykanie się włókien kompresyjnych. Jesli chodzi o suszenie rozkładamy produkt w przewiewnym miejscu tak aby mógł sam wyschnąć. Nie wieszamy produktu ani nie suszymy go na ostrym słońcu czy grzejniku. Nie chlorujemy i nie pierzemy chemicznie.

Jak długo produkty kompresyjne zachowują swoje właściwości?

Kompresja w dniu założenia oraz w ciągu 6 miesięcy użytkowania powinna trzymać w 100%. Po tym czasie ucisk delikatnie zaczyna się zmniejszać. Okres, w którym produkty uciskowe zachowują swoje właściwości kompresyjne, jest zależny od wielu czynników: materiałów użytych do ich uszycia, częstotliwości i metody ich zakładania, sposobu prania oraz użytkowania.

Jak często powinno się nosić produkty uciskowe?

Najlepiej, aby produkty kompresyjne były noszone codziennie, od rana aż do wieczora. Nie powinniśmy rezygnować z nich nawet w sytuacji, gdy na zewnątrz panuje upał, ponieważ to właśnie wtedy nasze nogi szczególnie potrzebują wsparcia w postaci kompresji.

Z jakich materiałów wykonane są produkty uciskowe?

Produkty uciskowe są wykonywane przede wszystkim z nylonu, lycra, poliamidu, micrfibra elasstanu lub elastadienu czasami także występują z domieszką bawełny.
Czy taśma samonośna przy pończochach przeciwżylakowych może uczulać?
Raczej nie, w produktach kompresyjnych zastosowany jest silikon medyczne, który nie powinien uczulać, jednakże może wchodzić w reakcję z balsamami czy też kremami. Istnieją również produkty, które posiadają certyfikaty świadczące o najwyższej jakości, które posiadają sylikon hipoalergiczy oraz nie posiadają lateksu.

Czy mogę nosić produkty uciskowe, jeśli jestem w pełni zdrowy?

Oczywiście. Produkty profilaktyczne może nosić każdy z nas. Dzięki ich stosowaniu znacznie zmniejszamy szanse na to, że w przyszłości dopadną nas problemy związane z zaburzeniami układu krążenia. Warto też korzystać z produktów uciskowych w trakcie dalekich podróży, siedzącego trybu pracy czy formy stojącej, pozwalają one uniknąć problemów, związanych z koniecznością pozostawania w jednej pozycji przez dłuższy czas.

Czy są jakieś przeciwwskazania do noszenia produktów kompresyjnych?

Tak. Produktów kompresyjnych nie powinny stosować osoby, u których występuje:

  • ostre zapalenie skóry,
  • choroby skóry z wysiękiem,
  • mocne niedokrwienie kończyn dolnych,
  • zaawansowana przewlekła niewydolność serca
  • choroba zakrzepowo-zatorowa w ostrej fazie.

Czy mogę gdzieś przymierzyć produkt?

Niestety, nie ma możliwości przymiarki danego produktu. Produkty kompresyjne są traktowane tak samo jak bielizna osobista.

Czy można anulować lub zmienić zamówienie?

Tak, istnieje taka możliwość. Dopóki zamówienie nie zostało wysłane, możemy je anulować lub zmodyfikować. Opcja anulacji nie dotyczy jednak produktów na specjalne zamówienie.

Czy istnieją urządzenia które ułatwia zakładanie kompresji?

Tak, istnieje kilka urządzeń dzięki którym zakładanie produktów kompresyjnych staje się prostsze. Każda firma ma swój unikatowy system ułatwiający zakładanie.

Jak długo trzeba czekać na przesyłkę?

Czas oczekiwania na przesyłkę jest różny w zależności od wybranego przez nas wariantu oraz marki produktu. Standardowo czas realizacji zamówienia wynosi do 3-5 dni roboczych, choć w przypadku niektórych wyrobów jest on dłuższy około 10 dni (przy każdym z produktów znajduje się informacja o czasie realizacji zamówienia). Informujemy klienta w sytuacji, gdyby z różnych przyczyn uległ on wydłużeniu.

Czy istniej możliwośc wymiany produktu na inny?

Oczywiście, istnieje taka możliwość. W przeciągu 2 tygodni od zakupu maja Państwo możliwość wymiany luz zwrotu. Warunkiem zwrotu / wymiany jest to, by dany produkt nie posiadał śladów użytkowania, zaciągnięć czy też uszkodzeń. Opcja zwrotu / wymiany nie dotyczy produktów na specjalne zamówienie.

Czy istnieje możliwość wysyłki za pobraniem?

Tak, istnieje możliwość wysyłki za pobraniem. W takim przypadku koszty przesyłki są nieco wyższe niż w sytuacji, gdybyśmy dokonali wpłaty na konto za pomocą przelewu bankowego lub szybkich płatności internetowych.

Czy można otrzymać fakturę VAT za zakupy?

Tak, na życzenie klienta wystawiamy faktury VAT.